Data publikacji: 2017-04-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ekskluzywny Menel: Jak wyglądać lepiej w koszuli?
Kategoria: LIFESTYLE, Moda
Choć koszula to nieodłączny element męskiej garderoby, jej odpowiednie noszenie to sztuka, która nie przez wszystkich została opanowana. W natłoku rozmaitych krojów, kolorów, mankietów i kołnierzyków – trudno zdecydować, który jest przeznaczony właśnie dla nas.
Do tego, że mężczyźni przywiązują do swojego wyglądu coraz większą wagę nie trzeba nikogo przekonywać. W poszukiwaniach własnego stylu mają też dziś dużą dowolność. Mogą posiłkować się niezliczonymi źródłami inspiracji, począwszy od magazynów, poprzez uliczne obserwacje, aż po modowych influencerów. W gąszczu informacji jednak łatwo zbłądzić. Wielu panów w ramach protestu świadomie decyduje się na porzucenie eleganckich kanonów ubioru na rzecz radykalnie pojmowanego stylu casual, podczas gdy inni w pogoni za najnowszymi trendami zwyczajnie gubią poczucie dobrego smaku. Jak znaleźć złoty środek? Balans pomiędzy wygodą a elegancją z sukcesem odnalazł bloger Kamil Pawelski, który teraz swoją wiedzą dzieli się z innymi jako Ekskluzwywny Menel.
Krok 1. Ilość w parze z jakością
Mimo, że ilość oczywiście nie jest najważniejsza, warto zwrócić na nią uwagę. Liczba koszul w naszej szafie uzależniona jest od naszego zawodu i trybu życia. Mężczyźni, którzy na co dzień są zobowiązani do eleganckiego dress code’u zapewne powinni mieć ich więcej, niż panowie noszący się bardziej na luzie. – Koszula jest tą częścią garderoby, która zawsze działa bardziej in plus niż in minus. Stąd też warto jest mieć ich kilka. W mojej ocenie minimum to trzy koszule. Jedna klasyczna biała, którą łączymy z garniturem. Dobrym wyborem jest także również elegancka koszula w kolorze błękitnym. Do codziennych stylizacji warto wyposażyć naszą garderobę także o koszulę jeansową, która od lat jest na czasie i myślę, że tak zostanie. Kiedy już odnajdziemy się w klasyce, z czasem sukcesywnie otwierajmy się na nowe kolory. Świetnym, choć nieoczywistym dla wielu pomysłem może okazać się koszula w kolorze.. różowym! – tłumaczy specjalista od męskiego stylu, Ekskluzywny Menel.
Krok 2. Wybierz krój
To chyba najbardziej problematyczny aspekt wyboru koszuli. Mężczyźni nie są do końca przekonani jaką sylwetkę reprezentują i jak powinni uwypuklić jej atuty lub ukryć mankamenty. Podstawą do wyboru odpowiedniego kroju jest rozmiar. Żeby go poznać musimy zmierzyć obwód naszej szyi, obwód klatki piersiowej oraz wzrost.
– Wyróżniamy trzy kroje koszul: custom-, regular- oraz slim – fit. Custom-fit jest najbardziej standardowy, ponieważ z założenia ma pasować na każdą sylwetkę. Co nie ma jednak poparcia w praktyce. Regular-fit, jest to krój koszuli bez wcięcia w talii, stąd też idealnie sprawdza się w przypadku regularnej sylwetki. Slim-fit to z kolei krój wyszczuplony, dzięki czemu idealnie sprawdzi się u osób szczupłych oraz tych z atletyczną sylwetką – mówi Ekskluzywny Menel.
Krok 3. Kołnierzyki
Kołnierzyk naszej koszuli powinien pasować do okazji oraz kształtu twarzy. Jeśli nasza twarz jest podłużna i smukła – lepiej unikać kołnierzyków typu kent i button down, które mogą ją jeszcze optycznie wydłużać. Trafniejszym wyborem okażą się wersje cutaway czy spread. Osoby, których twarz ma natomiast kształt kwadratowy mają zdecydowanie ułatwione zadanie. W ich przypadku odpowiedni jest praktycznie każdy typ kołnierzyka. Z kolei osoby o twarzy okrągłej, owalnej najlepiej prezentują się z kołnierzykami o mniej rozłożystych wyłogach.
– Najbardziej klasycznym rodzajem kołnierzyka jest kołnierz typu kent. Jest on stosowany w większości koszul. Do takiego kołnierza pasują praktycznie wszystkie wiązania krawatu. Zbliżonym do tego rodzaju kołnierza jest typ kołnierza spread. Poza rodzajami kołnierzy, których jest znacznie więcej, m.in.: wingtip, cutaway (włoski), stójka, buton-down, który wykorzystujemy w bardziej casualowych stylizacjach, kluczem doboru jest to, z czym chcemy go nosić. Do muchy idealny jest np. wingtip, którego charakter jest najbardziej formalny. Krój kent sprawdzi się z kolei z praktycznie każdym wiązaniem krawatu, stąd też jest najbardziej bezpiecznym kołnierzykiem, jeżeli chodzi o eleganckie stylizacje – tłumaczy Kamil Pawelski.
Krok 4. Spinki i mankiety
Mężczyźni nie mają zbyt wielu możliwości w kwestiach biżuteryjnych elementów stylizacji. Oprócz zegarków czy obrączki to właśnie spinki do mankietów są dodatkiem, który spełnia funkcje ozdobne. Jednak wymagają one specjalnego mankietu zwanego mankietem francuskim.
– Spinki są elementem stroju formalnego – dlatego rekomenduję koszulę na spinki zawsze kiedy jesteśmy zobowiązani do takiego dress code’u. Nie znaczy to tym samym, że mankiety zapinane na guziki są mniej formalne. Spinki dodają charakteru stylizacji i są bardziej zauważalne niż guziki – dodaje Ekskluzywny Menel.
Krok 5. Wpuszczać czy wypuszczać?
Często zastanawiamy się kiedy i czy w ogóle możemy nosić koszulę na spodniach. Jak się okazuje – istnieją okazje umożliwiające ten wariant. – Jeżeli mówimy o eleganckich stylizacjach, zawsze stosujemy zasadę koszuli wpuszczonej do spodni. W przypadku stylizacji casual możemy nosić koszulę wypuszczoną na spodnie, jednak jej krój ma być specjalnie do tego przystosowany, tzn. takie koszule są zdecydowanie krótsze niż eleganckie koszule – przez co wypuszczając je na spodnie nie tworzymy efektu spódnicy – mówi Ekskluzywny Menel.
Krok 6.Dbaj o nią
Skompletowanie odpowiedniej garderoby to dopiero początek sukcesu. Musimy pamiętać, że dobre koszule wymagają tak samo dobrej pielęgnacji. Oprócz odpowiedniego prania, ważne jest też prasowanie. Jednak tradycyjne może być nieco problematyczne – podobno najlepiej rozpocząć je od kołnierzyka, a następnie wyprasować tylną górną część koszuli, po czym naciągnąć rękawy na wąską części deski i starannie wygładzić… To oczywiście dopiero początek zmagań, a część panów już zapewne dostała gęsiej skórki. Warto więc rozejrzeć się za łatwiejszym rozwiązaniem na pozbycie się zagnieceń. Naprzeciw męskim potrzebom na szczęście wychodzi technologia.
– Moim odkryciem jest stacja pary, która umożliwia szybkie i wyjątkowo proste prasowanie, także na wieszaku. Intensywny strumień pary bardzo dobrze wygładza każde zagniecenie, bez tworzenia kłopotliwych zaprasowań – dodaje Ekskluzywny Menel. Jednym z takich urządzeń jest stacja parowa Electrolux EDBS3350, która bez trudu zadba o odpowiednią prezencję nawet kłopotliwej, delikatnej tkaniny. W trosce o takie materiały powstała także suszarka do ubrań Electrolux DelicatCare™, która błyskawicznie wysuszy nasz outfit nawet tuż przed wyjściem do pracy czy na spotkanie.
Krok 7. Dobierz krawat
Umiejętność dobierania krawata do koszuli, jest niezmiennym wyznacznikiem męskiego wyczucia elegancji. Zbyt wąski lub zbyt szeroki nie będzie pasować do każdej koszuli. Jeśli stawiamy na uniwersalność, lepiej wybrać średnią szerokość oraz neutralne kolory i wzory. Sukces w tej dziedzinie można osiągnąć metodą prób i błędów.
– Najlepszą metodą jest dobór na zasadzie kontrastu, niż uzupełnienia. Krawat jest detalem stylizacji, dlatego też w momencie kiedy nasz garnitur jest np. w kolorze czarnym, koszula jest biała idealnie jest dobrać taki kolor krawatu, który będzie kontrastował z całością stylizacji, nadając jej charakteru – mówi Kamil Pawelski.
Koszula to dopiero pierwszy krok do świata męskiej elegancji. Jednak bez niego trudno będzie o podjęcie następnych. Poszukiwanie własnego stylu może okazać się długim procesem, ale jeżeli odpowiednio się do niego przygotujemy, sukces może przyjść do nas szybciej niż się spodziewaliśmy.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Moda