Inteligentny dom

Marzy Ci się inteligentny dom, ale wciąż masz wątpliwości?

Warszawa, 25.08.2021 r. Marzy Ci się inteligentny dom, ale wciąż masz wątpliwości? Te argumenty powinny Cię przekonać! Czy tego chcemy, czy nie, rozwiązania smart home

Warszawa, 25.08.2021 r.
Marzy Ci się inteligentny dom, ale wciąż masz wątpliwości?

Te argumenty powinny Cię przekonać!
Czy tego chcemy, czy nie, rozwiązania smart home z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Konia z rzędem temu, kto znajdzie w dzisiejszych czasach telewizor, który nie byłby smart… Według ostatnich danych, globalny rynek inteligentnych domów do 2027 roku przekroczy wartość 208 miliardów dolarów, rosnąc średniorocznie o 19,7 proc, z 57,6 mld dol. w roku 2020 . Jakie korzyści daje smart home i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając kolejne rozwiązania, a nawet całe systemy?

Smart, czyli jaki?
Rozwiązania smart home, zwane w Polsce również jako inteligentny dom, nieodzownie związane są z wykorzystaniem technologii Internet of Things, czyli internetu rzeczy. Oznacza to, że każde urządzenie jest wyposażone w czujniki (inaczej sensory), które zbierają i przekazują dane. Dzięki temu można w automatyczny, zdalny sposób nimi sterować.

Lepszy poziom łączności urządzeń, cykle wymiany produktów, wzrost zainteresowania użytkowników rozwiązaniami smart, tempo rozwoju rynku, wzrost adopcji rozwiązań, a nawet całych systemów, sprawią, że implementacja wszystkich tych inteligentnych zastosowań w domach będzie w najbliższych latach tylko postępowała .

Co wybierali Polacy?
W Polsce, według raportu Oferteo.pl , w którym uwzględniono analizę 550 zapytań ofertowych, do najpopularniejszych wykorzystywanych rozwiązań smart home trzeba zaliczyć systemy do sterowania ogrzewaniem (68 proc. wskazań) i oświetleniem (64 proc.), alarmy (58 proc.), czujniki (51 proc.) oraz kamery monitoringu (49 proc.).

– Polacy zamknięci w domach w 2020 roku zrewidowali swoje oczekiwania dotyczące inteligentnych rozwiązań. Czas ten był wyjątkowy – nad bezpieczeństwem dominowała bowiem chęć poprawy komfortu. W 2019 roku wśród najpopularniejszych inteligentnych urządzeń przeważały te, dotyczące wzrostu poziomu bezpieczeństwa. W 2021 roku widać pewien powrót do wcześniejszych zachowań. Obserwujemy ożywione zainteresowanie inteligentnymi zamkami – komentuje Paweł Bijata, dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.

Benefity, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym
Główną korzyścią wykorzystania rozwiązań smart zdaniem Polaków jest poprawa wygody i komfortu życia. Trzy opcje sterowania dają nam praktycznie nieograniczone możliwości. Smartfon, tablet czy komputer pozawalają obsługiwać urządzenia przy pomocy aplikacji – także w ramach całego ekosystemu. Dodatkowo mamy możliwość wykorzystania asystenta głosowego lub manualnego sterowania, używając przycisków czy innych elementów umieszczonych na danym sprzęcie.

Kolejną ważną korzyścią zastosowania inteligentnych rozwiązań jest wzrost poziomu bezpieczeństwa.

– Przykładowo, smartlocki zabezpieczają nasze drzwi, dając możliwość podejrzenia statusu zamka w aplikacji i zdalnego „domknięcia” drzwi w miarę potrzeby. Podobnie kamery czy czujniki ruchu, które wykryją każdy podejrzany ruch w naszym mieszkaniu. Niepożądane osoby, to jedno. Czasem w roztargnieniu możemy zapomnieć o nieodłączonym od prądu żelazku. Dzięki zastosowaniu gniazdek typu smart plug, jeden klik w aplikacji pomoże nam odciąć dopływ prądu – przekonuje Paweł Bijata.

Smart home to również oszczędności dotyczące zarówno zużycia energii termicznej, zwanej powszechnie cieplną, jak również energii elektrycznej.
Gdy nie ma nas w domu, zdalnie możemy np. obniżyć temperaturę w naszym mieszkaniu czy wyłączyć sprzęty, których nie używamy. Światło może automatycznie wyłączyć się lub przygasić, jak przekroczymy tylko próg naszego miejsca zamieszkania. Natomiast czujniki zalania, tlenku węgla czy dymu pozwolą w porę zareagować lub nawet uratować nasze życie, gdy będziemy sobie smacznie spali.

Przyszłością cały ekosystem smart, a nie pojedyncze rozwiązania
– To, że użytkownicy oczekują od urządzeń smart integracji z popularnymi na rynku systemami, zwanymi również hubami, znajduje odzwierciedlenie w faktach i znamy to bardzo dobrze z autopsji. Nasi klienci korzystają z licznych integracji, np. z systemem Ampio, który bardzo sobie chwalą. Aktualnie finalizujemy prace nad zintegrowaniem inteligentnego zamka tedee z Apple HomeKit. Pytają o to w komentarzach i wiadomościach prywatnych, co pokazuje jak ważna jest dla nich możliwość zintegrowania urządzenia z systemem, z którego korzystają – wyjaśnia i potwierdza rosnące zainteresowanie całymi hubami smart Paweł Bijata, dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.

Korzyści?
– Integracja rozwiązań w ramach jednego systemu pozwala użytkownikowi na niemal nieograniczone możliwości doboru i sterowania nimi przy pomocy jednej aplikacji. Połączenie danego urządzenia w ramach przyjętego ekosystemu staje się powoli czymś oczywistym. Takie będą też najbliższe, rynkowe trendy – przekonuje Paweł Bijata.

Według badania Oferteo.pl, co piąta osoba (20 proc.) decydowała się na zakup pojedynczego rozwiązania smart. Natomiast 71 proc. użytkowników przyznało, że w przyszłości planuje rozbudowę systemu o nowe urządzenia. Wśród najczęściej wymienianych dominowały zawory/zraszacze ogrodowe, systemy oświetlenia, klimatyzatory, alarmy oraz czujniki. Przyszłością będą całe ekosystemy, czyli popularne huby smart home.