Zmywanie naczyń

Zmywanie naczyń to nie przelewki. Zobacz jak robić to skutecznie i szybko – poznaj 6 złotych zasad

Zmywanie naczyń to nie przelewki. Zobacz jak robić to skutecznie i szybko – poznaj 6 złotych zasad
Nie każdy lubi zmywanie, chociaż oczywiście są fani tej czynności, to jednak na ogół kojarzy się ona z nudą i monotonią. Też opuszcza Cię entuzjazm, kiedy widzisz zlew pełen brudnych naczyń? Tym bardziej, jeśli zmywanie to nie przelewki, a do czyszczenia masz wyjątkowo zabrudzone naczynia, z którymi nie poradzi sobie zmywarka. Sprawdź nasze patenty na skuteczne i szybkie

Zmywanie naczyń to nie przelewki. Zobacz jak robić to skutecznie i szybko – poznaj 6 złotych zasad

Nie każdy lubi zmywanie, chociaż oczywiście są fani tej czynności, to jednak na ogół kojarzy się ona z nudą i monotonią. Też opuszcza Cię entuzjazm, kiedy widzisz zlew pełen brudnych naczyń? Tym bardziej, jeśli zmywanie to nie przelewki, a do czyszczenia masz wyjątkowo zabrudzone naczynia, z którymi nie poradzi sobie zmywarka. Sprawdź nasze patenty na skuteczne i szybkie zmywanie.

1. Nie odkładaj zmywania na później
Odkładanie rzeczy do zrobienia na później to nic dobrego. Dotyczy to również mycia naczyń. Po pierwsze i tak w końcu będziesz musiała je umyć, a po drugie wielki stos w zlewie oznacza tylko jeszcze więcej pracy. A już nie ma nic gorszego niż rozpoczynanie dnia od sprzątania bałaganu z poprzedniego wieczora. Dlatego kieruj się prostą zasadą Davida Allena, amerykańskiego specjalisty do spraw produktywności i twórcy GTD (Getting Things Done) – metody zarządzania czasem. Polega ona na tym, że jeśli wykonanie jakiejś czynności nie zajmie ci więcej niż 2 minuty, to od razu ją wykonaj. Jak to się przekłada na sprzątanie? Chodzi po prostu o bieżącą realizację drobnych zadań, jak: odkładanie rzeczy na miejsce, chowanie ubrań do szafy, pościelenie łóżka czy właśnie włożenie naczyń do zmywarki.

2. Czyść naczynia po kolei
Jeśli chcesz, żeby zmywanie poszło Ci sprawnie, nie zapełniaj zlewu po brzegi. Musisz mieć miejsce do swobodnego mycia, dlatego część naczyń postaw obok zlewu. Dla ułatwienia odpowiednio je pogrupuj, np. na początek umyj szklanki, kubki, a następnie talerze i sztućce. Potem zajmij się garnkami i patelniami – zwykle jest na nich najwięcej tłuszczu i zabrudzeń.

3. Miej pod ręką dobrej jakości zmywak
Nawet tak prozaiczna czynność jak zmywanie wymaga odpowiednich, a przede wszystkim skutecznych akcesoriów, które szybko poradzą sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami. Dlatego miej zawsze pod ręką dobrej jakości zmywak, np. Vileda Glitzi Always Clean i płyn do mycia naczyń. Zmywak Glitzi Always Clean składa się z mocnej, poliuretanowej warstwy ściernej, która usuwa uporczywe zabrudzenia, nie rysując nawet delikatnych powierzchni, i gąbki, wykonanej w 100% z naturalnej wiskozy. Jest ona 10 razy bardziej chłonna niż inne gąbki wykonane z tradycyjnych materiałów. Ten zmywak zachowuje świeżość dłużej niż tradycyjne zmywaki, ponieważ łatwo i szybko się wypłukuje. Weźmy np. blachę po pieczeniu ciasta – jeśli użyjesz zwykłego zmywaka, najprawdopodobniej nie uda Ci się go już doczyścić. Natomiast Glitzi Always Clean, dzięki technologii mocnej, poliuretanowej warstwy ściernej i możliwości łatwego wypłukiwania, dłużej zachowuje trwałość i nie ma przykrego zapachu.

A to już wiesz?  Kuchenny niezbędnik: szuflady. Jak wybrać, żeby nie żałować?

4. Znajdź sposób na czyszczenie trudnych zabrudzeń z delikatnych powierzchni
Z pewnością nieraz zdarzyło Ci się przypalić garnek lub patelnię. Nie oznacza to jednak, że naczynie od razu jest do wyrzucenia. Możesz spróbować uratować je np. stosując sól kuchenną. Usuwając przypalone resztki jedzenia, uważaj, żeby nie uszkodzić ochronnej warstwy garnka lub patelni, np. wykonanej z teflonu. Dlatego nie stosuj ostrych przedmiotów, noży czy druciaków. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo trudne do zlikwidowania, możesz najpierw użyć drewnianej lub plastikowej łopatki, a następnie zastosuj zmywak Glitzi Always Clean od Viledy. Ma on poliuretanową warstwę ścierną, która poradzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami i nie uszkodzi delikatnej, teflonowej powierzchni.

5. Zadbaj o dłonie
Czyste naczynia to jedno, ale jak chronić dłonie i paznokcie podczas zmywania? Tradycyjne zmywanie ręczne wysusza i podrażnia skórę rąk, jednak możesz temu zapobiec. Przede wszystkim nie zmywaj w zbyt gorącej wodzie, chłodniejsza woda z płynem do naczyń równie dobrze poradzi sobie z usuwaniem tłustych zabrudzeń, a ma korzystniejszy wpływ na skórę niż gorąca. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli podczas zmywania zastosujesz rękawice, np. Extra Sensation od Viledy, które optymalnie chronią dłonie i jednocześnie zapewniają wyczucie trzymanego przedmiotu. Są wykonane z delikatnego, ale trwałego tworzywa, dzięki któremu nie musisz obawiać się o nieprzyjemne, szorstkie dłonie zaraz po umyciu naczyń. Rękawice są praktyczne w użytkowaniu – łatwo się je nakłada i zdejmuje, a dodatkowo nie pozostawiają przykrego „gumowego” zapachu.

6. Oszczędzaj wodę

Teraz, kiedy cały świat mówi o zero waste, Ty też możesz stosować tę zasadę w swojej kuchni. I nie chodzi tylko o niemarnowanie jedzenia, ale o całokształt funkcjonowania Twojego domu. Dlatego podczas zmywania oszczędzaj wodę. Jeśli masz dwukomorowy zlew, to po prostu w jednej komorze myj naczynia ciepłą wodą z płynem, a w drugiej z zimną – wypłucz. W przypadku jednokomorowego zlewu, będzie Cię to kosztowało trochę więcej pracy. No, ale bez przesady – poradzisz sobie! Umyj część naczyń płynem i spłucz je razem pod bieżącą wodą. Możesz też oczyścić wszystkie naczynia w ciepłej wodzie, odstawić na blat, napełnić zlew zimną wodą i po kolei opłukać.

A to już wiesz?  Zawsze błyszczące naczynia. Jak dbać o zmywarkę, aby osiągnąć taki efekt?

O firmie:
Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości.
Więcej informacji: www.vileda.pl